czwartek, 15 sierpnia 2013

Dalszy ciąg - Hogwart

Obiecałam, że wstawię dalszy ciąg wczorajszej notatki i wstawiam. 

Pomieszczenia


W salach odbywała się nie tylko nauka, uczniowie spędzali tam (z przerwami) cały czas od rozpoczęcia do końca roku szkolnego. Struktura zamku przypominała labirynt. Dodatkowo niektóre pomieszczenia zmieniały swoją lokalizację.
W podziemiach znajdowały się m.in. pokoje wspólne Ślizgonów i Puchonów, sala eliksirów i gabinet nauczyciela eliksirów, kuchnia oraz Komnata Tajemnic.
Pokój wspólny
                                                                                                                                     Slytherinu

Pokój wspólny  Hufflepuff





Na parterze były: sala wejściowa, Wielka Sala, pokój nauczycielski, sala wróżbiarstwa (w której uczył Firenzo) i gabinet Argusa Filcha.
Na pierwszym piętrze znajdowało się skrzydło szpitalne, gabinet profesor McGonagall, sala mugoloznawstwa, sala zaklęć, sala historii magii oraz łazienka Jęczącej Marty.
Na drugim był gabinet nauczyciela obrony przed czarną magią oraz wejście do gabinetu dyrektora (według IV tomu; później od tomu VI wejście to znajduje się na piętrze siódmym).
Na trzecim piętrze były: sala obrony przed czarną magią, skrzydło szpitalne (według IV tomu), Izba Pamięci i korytarz prowadzący do sali kamienia filozoficznego. Stał tam również posąg jednookiej wiedźmy strzegący tajnego wejścia do korytarza prowadzącego do Hogsmeade.
Na czwartym była biblioteka, korytarz i schody prowadzące do łazienki prefektów oraz klasa, w której stało Zwierciadło Ain Eingarp.
Na piątym piętrze była łazienka prefektów oraz bagno wyczarowane przez Freda i George'a Weasleyów.
Na szóstym znajdowała się łazienka chłopców, miejsce pojedynku Harry'ego Pottera z Draco Malfoyem w VI tomie.
Na siódmym piętrze był Pokój Życzeń, gabinet profesora Flitwicka (trzynaste okno na prawo od Wieży Zachodniej) a także wejścia na wieże: Zachodnią (mieszczącą sowiarnię), Gryffindoru (z pokojem wspólnym Gryfonów), Północną (z salą wróżbiarstwa Sybilli Trelawney), Astronomiczną (najwyższą wieżę zamku, na której odbywały się nocne zajęcia z astronomii), Ravenclawu (z pokojem wspólnym Krukonów) oraz wieżę, w której znajdowały się Gabinet Dyrektora i jego mieszkanie.

Pokój wspólny Ravenclavu
Nie jest znane położenie sali transmutacji. Wiadomo tylko, że znajdowała się daleko od gabinetu Dolores Umbridge.

Gabinet dyrektora
Jest jednym z najlepiej strzeżonych pomieszczeń w zamku. Jego wejścia pilnuje posąg chimery, który wpuszcza tylko osoby znające hasło. Za czasów Albusa Dumbledore'a hasłami były nazwy słodyczy, np. kwachy.
Ponieważ gabinet znajdował się w wieży, miał on kształt owalny, a na jego ścianach wisiały portrety wcześniejszych dyrektorów szkoły. Tuż za biurkiem znajdował się regał, na którym spoczywała Tiara Przydziału.
W pomieszczeniu znajdowały się również: kominek, myślodsiewnia i wiele innych srebrnych instrumentów, regały z książkami, krzesła dla gości, a obok wejścia złoty drążek, na którym zazwyczaj siedział feniks Fawkes.


Wielka sala

W wielkiej sali stało zazwyczaj pięć stołów – po jednym dla każdego z domów i jeden dla nauczycieli. Najbliżej wejścia był stół Ślizgonów, potem stół Krukonów, Puchonów i Gryfonów. Nauczyciele zasiadali przy stole u szczytu. Wielka Sala znajdowała się bezpośrednio nad kuchnią, z której skrzaty domowe wysyłały w magiczny sposób posiłki. Sklepienie pomieszczenia było zaczarowane tak, by wyglądało jak niebo na zewnątrz i zmieniało się wraz z pogodą i porą dnia.
Oprócz posiłków odbywały się tutaj Ceremonie Przydziału, egzaminy, bale i lekcje teleportacji. W trakcie bitwy o Hogwart do Wielkiej Sali znoszono rannych i zabitych.


Pokój życzeń

Pomieszczenie na siódmym piętrze, obok gobelinu przedstawiającego trolle (które Barnabasz Bzik próbował nauczyć kroków baletowych), będące miejscem, bądź rzeczą, którą aktualnie najbardziej pragnie czarodziej. Aby dostać się do pokoju życzeń wystarczyło przejść trzy razy wzdłuż pustej ściany wyobrażając sobie to, co chciało się zobaczyć za drzwiami. Jeżeli życzenie było dobrze sformułowane, ukazywały się drzwi prowadzące do tajemniczej komnaty. Pokój Życzeń mógł mieć dowolny kształt, wielkość, kolorystykę, zawartość czy zabezpieczenia, stosownie do życzenia czarodzieja, który przywołał Pokój. W powieści zwykle wykorzystywane jako miejsce do ukrycia przedmiotów, których posiadanie nie było dozwolone uczniom Hogwartu, lub do prowadzenia działań które nie powinny zostać wykryte.
Pierwsza wzmianka o Pokoju Życzeń pojawia się w IV tomie, gdy Dumbledore w czasie Balu Bożonarodzeniowego opowiada o tajemniczym pojawieniu się pokoju wypełnionego nocnikami (Dumbledore w tym czasie gorączkowo poszukiwał toalety).
W V tomie Harry Potter używał Pokoju Życzeń do szkolenia nielegalnej grupy czarodziejów, zwanej Gwardią Dumbledore'a, tuż pod samym nosem Dolores Umbridge. W VI tomie Harry Potter schował tam swoja książkę do eliksirów (Należącą do Księcia Półkrwi).
Również Ślizgon, Draco Malfoy, korzystał z pokoju życzeń wykonując zadanie dla Czarnego Pana, które polegało m.in. na przeszmuglowaniu śmierciożerców do Hogwartu. Draco pracował w Pokoju Życzeń nad niezwykłą szafą, którą łączyło magiczne przejście z bliźniaczym meblem znajdującym się w sklepie Borgina i Burkesa.
W VII części Pokój Życzeń służył jako miejsce schronienia dla poszukiwanych uczniów Hogwartu. Dowiadujemy się również, że z Pokoju Życzeń korzystał Voldemort (ukrył w nim Diadem Roweny Ravenclaw zamieniony w horkruksa).

Komnata tajemnic

Legedarna komnata w zamku Hogwart, stworzona przez Salazara Slytherina, jednego z założycieli szkoły. Slytherin zażądał, aby nauczać magii tylko osoby "czystej krwi", co nie spodobało się pozostałym spośród założycieli Hogwartu. Slytherin postanowił opuścić zamek, nim jednak to uczynił, wybudował i zapieczętował pomieszczenie zwane Komnatą Tajemnic, w której rezydować miał bazyliszek, potwór, mający oczyścić szkołę ze wszystkich dzieci mugoli. Otworzyć Komnatę i uwolnić bazyliszka mógł jedynie prawowity dziedzic Slytherina. Przez wieki Komnata uważana była za legendę. Hogwart przeszukiwano setki razy, jednak żadnej lokacji odpowiadającej opisom z legendy nie znaleziono. W XX wieku okazało się jednak, że Komnata istnieje naprawdę, a otworzyć mogła ją osoba wężousta.
Komnata pierwszy raz otwarta została w roku 1942 przez Toma Riddle'a, a bazyliszek spetryfikował kilkanaście osób, zginęła także jedna z uczennic (jej duch nadal mieszka w zamku i znany jest jako Jęcząca Marta). Komnata została ponownie otwarta w roku 1992 przez Ginny Weasley opętanej przez magiczny pamiętnik, wtedy doszło do kilku napaści na uczniów. Ostatecznie Harry Potter odkrył położenie Komnaty Tajemnic i zgładził bazyliszka, zapewniając tym samym bezpieczeństwo wszystkim uczniom mugolskiego pochodzenia.

Łazienka jęczącej Marty

Znajduje sie się na pierwszym piętrze zamku. Uczniowie nie korzystają z niej, ponieważ rezyduje w niej kapryśny duch zwany Jęczącą Martą.
W II tomie w tym pomieszczeniu Hermiona warzyła Eliksir wielosokowy, a Harry i Ron odnaleźli wejście do legendarnej Komnaty Tajemnic, oznaczone symbolem węża wygrawerowanym na kranie niedziałającej umywalki. Po odkryciu okazało się, że pod łazienką znajduje się gruba rura prowadząca do podziemnej kryjówki bazyliszka.
Z kolei w VI tomie łazienkę odwiedzał Draco Malfoy, by wyżalać się Marcie ze swoich kłopotów w wypełnieniu polecenia Lorda Voldemorta.

Łazienka prefektów 
 Znajdowała się  na  piątym piętrze, niedaleko pomnika Borysa Szalonego. Aby dostać się do środka, należało podać hasło. W łazience prefektów wszystko było wykonane z marmuru. Pośrodku znajdował się prostokątny basen, wpuszczony w podłogę. Z jego ścianek sterczało sto złotych kranów, każdy z klejnotem o innej barwie osadzonym pośrodku rączki. W oknach wisiały białe, płócienne zasłony. Na ścianie wisiał obraz złotowłosej syreny. W tej łazience Harry Potter wysłuchał zagadki z jajka, dotyczącej drugiego zadania w Turnieju Trójmagicznym.

Biblioteka

Znajduje  się na czwartym piętrze i jest czynna do godziny ósmej wieczorem. Znajdują się w niej dziesiątki tysięcy książek, zazdrośnie strzeżonych przez bibliotekarkę Irmę Pince. Biblioteka jest podzielona na działy tematyczne

Dział ksiąg zakazanych 
Zawiera księgi czarnomagiczne i korzystanie z niego jest możliwe tylko w przypadku posiadania pisemnej zgody nauczyciela. Albus Dumbledore usunął z niego książki dotyczące horkruksów.
Harry Potter po raz pierwszy znalazł się w tym dziale w I tomie podczas poszukiwań (bez zgody nauczyciela) informacji o Nicolasie Flamelu. W Harry Potter i Komnacie Tajemnic Hermiona Granger dostała zgodę na wejście do Działu Ksiąg Zakazanych od ówczesnego nauczyciela Obrony Przed Czarną Magią – Gilderoya Lockharta. W IV tomie książki Harry Potter korzystał z Działu Ksiąg Zakazanych za zgodą Minerwy McGonagall, aby przygotować się do konkursowych zadań.


Kuchnia 

Mieści  się  bezpośrednio pod Wielką Salą i w niej również znajdują się stoły, na których ustawiane są gotowe potrawy, które następnie są magicznie przenoszone do Wielkiej Sali. W Kuchni pracuje około setki skrzatów domowych, które chętnie rozdają jedzenie uczniom odwiedzającym kuchnię. Na ścianach wiszą wszelkiego rodzaju patelnie i garnki. Aby wejść do kuchni, należy znaleźć obraz przedstawiający misę z owocami, połaskotać gruszkę, która zachichocze i zamieni się w klamkę.

Zakazany las 

znajdująca się w bliskim sąsiedztwie Szkoły Magii i Czarodziejstwa puszcza w przeważającej mierze składająca się z drzew liściastych. Różne gatunki buków, dębów, klonów czy kasztanowców uzupełniane są przez drzewa iglaste. Wszystkie są okazałych rozmiarów, o grubych pniach i sędziwe wiekiem, rosnące w dużym zwarciu, a ich gałęzie skutecznie utrudniają wędrowcom podróż. Im dalej w puszczę, tym korony drzew przepuszczają coraz mniej światła. Jest miejscem bytowania wielu gatunków, również tych rzadkich flory i fauny.

Sport 

 Szkoła ma  także drużyny quidditcha (wielu absolwentów Hogwartu zasila międzynarodowe drużyny uprawiające ten sport), a każdy dom ma własną reprezentację. W drużynie quidditcha zawodnicy grają na określonych pozycjach: jest trzech ścigających, jeden obrońca, dwóch pałkarzy i jeden szukający. Harry Potter jest szukającym w drużynie Gryfonów (do V klasy, kiedy to zastaje wyrzucony dyscyplinarnie przez Dolores Umbridge, ale w VI klasie znowu wraca do drużyny).

Edukacja 

Początkowo wszyscy uczniowie uczyli się tych samych, podstawowych przedmiotów: transmutacji, obrony przed czarną magią, eliksirów, zaklęć, zielarstwa, astronomii, latania na miotle i historii magii. W trzeciej klasie do przedmiotów tych mogli wybrać m.in. mugoloznawstwo, starożytne runy, numerologięwróżbiarstwo, opiekę nad magicznymi stworzeniami. Od trzeciej klasy uczniom wolno było także w określone dni wyjść do Hogsmeade, wioski położonej niedaleko Hogwartu (jedynej wioski w całej Wielkiej Brytanii zamieszkanej wyłącznie przez czarodziejów)

Standardowe umiejętności magiczne {SUMY}

Są to testy, które pod koniec piątej klasy w Hogwarcie przechodzą uczniowie. Jest to sprawdzenie ich umiejętności z klasy piątej i poprzednich lat nauki ze wszystkich przedmiotów, których uczyli się do tej pory.
Oceny z tego egzaminu decydują, które przedmioty uczeń może kontynuować w klasie szóstej. 
Uczniowie dostają jedną z sześciu ocen: pozytywną (W – wybitny, P – powyżej oczekiwań, Z – zadowalający) albo negatywną (N – nędzny, O – okropny, T – troll).

Okropnie wyczerpujące testy magiczne {OWUTEMY ]

Testy, które uczniowie zdają pod koniec siódmego, ostatniego roku nauki w Hogwarcie. 
Uczniowie zdają ten egzamin z wszystkich przedmiotów, które postanowili kontynuować w klasie szóstej. 
Oceny możliwe do zdobycia takie same jak podczas SUMÓW. 


Wasze Luna Pomyluna i Cho 





14 komentarzy:

  1. Naprawdę świetny blog. Jest klimat. Harry Potter to całe moje dzieciństwo także ten blog to coś dla mnie. :)

    http://pioneczeg.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo orginalny blog i jest to coś dla fanów Harrego. Polecę go mojej przyjaciółce , która go uwielbia,

    OdpowiedzUsuń
  3. Uwielbiam Harrego i Hogward, wierze, że istnieje. :D Zapraszam do komentowania obserwacji http://claudetta14.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  4. Nie moja tematyka, ale jak zaczęłam czytać to ciekawie i z pasją prowadzone, tylko moim zdaniem trochę za dużo jakby tego wszystkiego jest w sensie wyglądu, gwiazki żółte, czerń,zielony, niebieski, ograniczyłabym się na twoim miejscu do czerni, białego, niebieskiego :) A po za tym naprawdę super <3 Pozdrawiam :*

    OdpowiedzUsuń
  5. Szczerze powiedziawszy nie bardzo interesują mnie te tematy, ale potrafisz człowieka zaciekawić :) Bardzo ciekawy pomysł na bloga. Pozdrawiam i zapraszam serdecznie do mnie: siedemserc.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  6. Blog jest oryginalny i ciekawy. Sama uwielbiam Pottera, a widzę, ze prowadzisz go z pasją. Jedyne do czego mogłabym się przyczepić to szablon, bo nie za bardzo pasuje, ale poza tym jest świetnie.
    Pozdrawiam
    Idril

    OdpowiedzUsuń
  7. Ojej wspaniały blog..cieszę się,że interesujesz się HP,tak jak ja (choć teraz już trochę mniej,ale nadal mam ogromny sentyment ). Masz bardzo ciekawy pomysł na wpis,przede wszystkim nie nudzisz,bo przecież wszystkie te pomieszczenia są bardzo ważne,tak wiele ich było..przecież to Hogwart! Pozdrawiam :) http://lawrensiv-japan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  8. Super że masz pasje
    i to widać :)
    kolorowy-kwiatuszek.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  9. Ekstra blog! Będę tu wpadać :D

    http://nicola0nicola.blogspot.com/2014/02/wtopa_19.html obs za obs kom za kom

    OdpowiedzUsuń
  10. Witam ponownie! Będę odwiedzać cię dalej :) http://lawrensiv-japan.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
  11. Bardzo fajny, ciekawy pomysł na bloga ;)
    http://opinie-telefonow.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  12. Super blog i wszystko jest bardzo ciekawe :)
    http://twoo-sisters.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń
  13. W końcu udało mi się do ciebie zajrzeć. Wiele się zmieniło. Zaraz zabieram się do czytania :) A cb zapraszam do siebie. Dodałam kolejny rozdział ^^ http://live-of-kalamandir.piszecomysle.pl/

    OdpowiedzUsuń

Dziękujemy za wszystkie dotychczasowe komentarze . Pamiętaj !! Nie bądź mugolem i daj się wprowadzić do świata magii !!